Rzeka Brda
Rzeka Brda
Rzeka Wda
Rzeka Wda

Zbrzyca

Zbrzyca to najdłuższy lewy i najważniejszy turystycznie dopływ Brdy. Razem z Młosiną stanowi popularny szlak kajakowy. Szlak w sporej swej części znajduje się na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego (istniejący od 1990r), a w niewielkiej - na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Stąd niemal całkowicie leśny charakter szlaku z miejscami położonymi z dala od siedzib ludzkich. Obie rzeki płyną przez dość płaski obszar Równiny Charzykowskiej, okraszony wieloma jeziorami. Wymienić wypada znajdujący się w końcowej partii szlaku ciąg jezior: Księże, Długie, Parszczenica i Śluza oraz Witoczno, nad którym zazwyczaj kończy się szlak. Swój początek bierze na Jeziorze Małym Sarnowicze, a ujście znajduje w Jeziorze Witoczno, gdzie jej wody zasilają Brdę. Na uwagę zasługuje również położone niedaleko Wiela malownicze jezioro Kły o charakterze lobeliowym. Ta ciekawa i bardzo urozmaicona trasa jest świetnym pomysłem na spędzenie uroczego weekendu.

Szlak Zbrzycy jest łatwy i pokonanie go nie wymaga dużego doświadczenia. Na pewne uciążliwości można natrafić w górnym biegu, gdzie rzeka jest bardzo wąska i konieczne będą liczne przenoski. Przy niskim stanie wody czasami trzeba będzie holować kajaki. Ze względu na malowniczy krajobraz i spokojny nurt, stanowi propozycję dla początkujących kajakarzy oraz rodzin z dziećmi.

Baza noclegowa jest tutaj słabo rozwinięta; nie ma stanic wodnych i przystani. Z zakupami nie ma problemu - w każdej napotkanej na szlaku wiosce znajdziecie sklep, Warto odwiedzić Wiele nad jeziorem Wielewskim oraz Leśno – z ciekawym drewnianym kościołkiem ze spiczastą wieżą ufundowanym przez królową Ludwikę Marię, żonę Władysława IV i Jana Kazimierza. Niezwykłą atrakcją szlaku jest Widno z piecem chlebowym (coroczne obchody Święta Chleba na początku sierpnia). Oprócz tego na szlaku znajdziemy Kościół Matki Boskiej Królowej Polski z XVIII w. i XIX w. zabytkową zagrodę-dom owczarza wraz z owczarnią w Sominach, nie zapominając o nieskazitelnej przyrodzie jezior kaszubskich i Zaborskiego PK.

Zobacz najnowszy poradnik - Warto wiedzieć

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

×