Rzeka Brda
Rzeka Brda
Rzeka Wda
Rzeka Wda

Dla turystów

Bory Tucholskie to jeden z największych kompleksów borów sosnowych w kraju. Zajmuje ok. 3 tys. km2 sandru w dorzeczach Brdy i Wdy oraz Równiny Tucholskiej i Równiny Charzykowskiej.

Rzeźba terenu ukształtowana została przez ostatnie zlodowacenie. Oprócz sandrów występują pagórki morenowe, rynny, wydmy, wytopiska i doliny rzeczne. Liczne są jeziora (40) przekraczające powierzchnię 1 km². Głównymi rzekami Borów są Brda i Wda, mniejsze cieki to m.in. Kłoniecznica, Zbrzyca, Czerska Struga czy Młosienica.

W przeszłości na obszarze Borów Tucholskich dominował w drzewostanie buk wraz z sosną. Rosły tu liczne drzewa liściaste, przede wszystkim dęby, graby, osiki i lipy. Nasilająca się od XVII wieku rabunkowa gospodarka leśna i późniejsze zalesianie wyłącznie sosną (np. w roku 1893 ponad 99% lasów na obszarze powiatu tucholskiego obsadzona była tym gatunkiem)spowodowały, że obecnie Bory są obszarem monokulturowym sosny, jedynie na zboczach nad Wisłą występują gatunki ciepłolubne a na obszarach wylesionych wrzosowiska. Zarastające rynny jeziorne zamieniły się w torfowiska lub urodzajne łąki. Na torfowiskach występują dość licznie żurawina błotna, bagno zwyczajne, liczne gatunki mchów i torfowców.

Teren Borów Tucholskich zamieszkuje wiele różnorodnych gatunków zwierząt. Występują tu licznie jelenie, sarny, dziki, lisy, kuny leśne, tchórze, łasice, pojawiają się wilki i bobry. Nad wodą można spotkać wydry, piżmaki i karczowniki. W koronach drzew żyją wiewiórki, koszatki i popielice. Najliczniej występującymi gryzoniami są nornice rude i wielkookie myszki leśne, norniki zwyczajne i bure oraz badylarki. Zając szary należy do pospolitych mieszkańców polan śródleśnych, pól uprawnych i zarośli. Spotkać można również głuszce i cietrzewie. Na obrzeżach lasu i śródroślach występuje bażant i kuropatwa. Bardzo popularne są dzięcioły, z ptaków drapieżnych dziennych spotkać można bieliki, rybołowy, myszołowy, jastrzębie, krogulce, gołębiarze, kanię rudą i czarną oraz sokoły - pustułkę i kobuzy. Z ptaków drapieżnych nocnych spotkać można: puchacza, sowę uszatą i płomykówkę. Z rzadkich gatunków spotkać można żurawia zwyczajnego, łabędzia niemego, czaplę siwą, kruki, bociany czarne i inne.

Znaczna część borów, jezior i mokradeł wchodzi w skład obszarów Natura 2000 Bory Tucholskie, Wielki Sandr Brdy i kilku mniejszych oraz rezerwatu biosfery Bory Tucholskie. Lasy Państwowe na części obszaru Borów powołały Leśny Kompleks Promocyjny Bory Tucholskie. W północno-wschodniej części kompleksu w 1996 r. został utworzony Park Narodowy Bory Tucholskie o powierzchni 4613,05 ha (otulina o powierzchni 12 981 ha). Na jego terenie rośnie głównie sosna zwyczajna. Utworzono tu również wiele parków krajobrazowych (Tucholski, Wdecki, Wdzydzki, Zaborski) i rezerwatów przyrody.

 

Zapraszamy do odwiedzenia Kaszub i Borów Tucholskich za pośrednictwem spływu Brdą i spływów kajakowych Wdą!

Zobacz najnowszy poradnik - Warto wiedzieć

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

×