Rzeka Brda
Rzeka Brda
Rzeka Wda
Rzeka Wda

Wybrany etap spływu Brdą

Spływ Brdą można podzielić na etapy, z których każdy może stanowić osobną całość. Brdę dzieli się na 3 główne odcinki - górny (kończący się na jeziorze Szczytno, z wąskim korytem i szybkim nurtem, kilka przenosek), środkowy (najspokojniejszy, rzeka przepływa przez wiele większych i mniejszych jezior) i dolny (poniżej Zapory w Mylofie, szlak jest łatwy, z tylko jedną przenoską). Najczęsciej szlak ma ok 150 km a na jego przepłynięcie należy przeznaczyć 7-9 dni.

Przykładowy etap w trakcie spływu Brdą - od Jeziora Charzykowskiego do Męcikału - należy na ten fragment przeznaczyć 2 dni. Największe z jezior - Charzykowskie - cieszy się popularnością nie tylko wśród kajakarzy. W miejscowości Charzykowy można znaleźć miejsca noclegu, sklepy i bary. Przez Jezioro Długie Brda wpływa do Jeziora Karsińskiego. Na wschodnim brzegu znajdziemy ujście Chociny, udając się na północ znajdziemy ujście Zbrzycy. Znaleźc tu można stanicę wodną PTTK, a koryto Brdy skręca wschodnią stroną. Trzykilometrowy spław w otoczeniu borów (na brzegach leśne pola biwakowe) doprowadza kajakarzy do zespołu jezior, w którym najpierw przepływamy przez Jezioro Małołąckie, z którego można przepłynąć na widowiskowe Jezioro Płęsno lub Jeziorem Łąckim dotrzeć do Jeziora Dybrzk. Na lewym brzegu znajdziemy pole namiotowe a na prawym znajduje się wioska Drzewicz. Południowa część jeziora Dybrzk stanowi granicę PN "Bory Tucholskie", na północy znajdziemy zaś Czernicę i Kosobudno z zapleczem dla kajakarzy. Następnie szerokim korytem wśród wysokich wzgórz Brda płynie do Męcikału.    

Zobacz najnowszy poradnik - Warto wiedzieć

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

×